Büyükelçi Pule Malefane'nin Mandela'nın Bavulu Sergisi Açılış Konuşması, 4 Eylül 2018

Büyükelçi Pule Malefane'nin Mandela'nın Bavulu Sergisi Açılış Konuşması, 4 Eylül 2018

Bayanlar ve Baylar, izninizle hepinize en içten selamlarımı iletiyor ve bu saygıdeğer ve kutlu ortamın bir parçası olduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Ankara şehri, son üç yıldır benim evim oldu ve bu fırsat için çok teşekkür ederim sizleri bu öğleden sonra burada ağırlıyabiliyorum. Bugün ayrıca burada sizinle Güney Afrika'nın ikonu ve devlet adamı Madiba, Nelson Mandela'nın yaşamı ve dönemini bu inanılmaz sergi ile paylaşmak üzere sizinle olmak benim için büyük bir zevktir.

Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Nafiz Kaya'i ve ofisinden kıdemli kişilere müsaadenizle şükranlarımı sunuyorum. Sn. İbrahim Karaoğlu, müsaadenizle size de özellikle hoşgeldiniz diyor ve Ankara'daki Güney Afrika Büyükelçiliği olarak Mandela'yı dünyaya duyurmaya yönelik devam eden bağlılığınız için minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Büyükelçiler ve diplomatlar, hoşgeldiniz.

Bayanlar ve Baylar,

Bugün Nelson Mandela'nın hepimizin üzerindeki etkisini gösteren bir sergi açıyor olduğumuz için mutluyum. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasıyla görüldüğü üzere kahramanın hiç az olmadığı Türkiye'de yapıyor olmaktan da ayrıca mutluyum.

Şu anda ben konuşurken Atatürk ve Mandela'nın cennette el ele tutuşup dünyada yaşadıkları anılarından, insanlığa katkılarından ve kendi halklarının saygınlığını iyileştirmelerinden söz ettiklerini görebiliyorum.
Afrika'nın en büyük evladı Mandela, bu yıl yüz yaşına basmış olacaktı.

Bu alçakgönüllü ruh, Nelson Mandela, mücadelenin kalesi, özgürlük savaşçısı ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin demokratik olarak seçilmiş ilk Başkanı ve zamanımızın en büyük devlet adamı olarak hatırlanacaktır.

Madiba'nın doğumunun 100. Yılını kutlarken onun Güney Afrika ve dünyadaki adalete, eşitlik ve ırkçılığa karşı duyduğu adanmışlığını hatırlamalıyız.

Nelson Mandela adaletsiz ırk ayrımcılığı sisteminden kurtuluş mücadelesinin temel figürlerden biriydi. Mandela'nın kurtuluş için mücadelesi 1964 yılından 1991 yılına kadar 27 yıl hapiste geçti. Hapiste geçirdiği yıllar boyunca ünü giderek büyüdü ve yaygın olarak Güney Afrika'nın en önemli siyahi liderlerinden biri olarak kabul edildi. Mandela özgürlüğünü elde etmek için siyasi konumu ile ilgili tavizleri vermedi ve serbest bırakılması ile ilgili en az üç kez koşullu teklifleri reddetti. Zorluklar karşısında eski Başkan'ın kararlı baskıları onun ırk ayrımcılığı hareketinin güçlenmesi yolunda direnişe karşı güçlü bir sembol olmasını sağladı.

Nelson Mandela toplumuzda birleşmiş, ırkçı olmayan, cinsiyetçi olmayan, demokratik ve refah bir toplumun temelini attı ve silinmeyecek bir iz bıraktı. Güney Afrika olarak, Madiba’nın mirası olan herkes için adil ve dürüst bir toplum sözünü, onur ve ifade özgürlüğü hakları da dahil olmak üzere yaşıyoruz. Biz karşılaştığımız farklı konulara diyalog yoluyla ve duyarlı bir şekilde ve herkesin faydasına olan çözüm bulmaya devam edeceğiz. Ülke olarak bütün uluslara anlaşmazlıklarda aynı ilkeleri kararlılıkla benimsemesini tavsiye ediyoruz.
Bugün Madiba'nın hayatının 100.Yılının yıldönümünde bize bıraktığı değerlerin takpçisi olacağımıza dair bir taahhütte bulunalım. Bu değerler;

Sosyal Adalet ve Doğruluk Değerleri
Özgürlük ve onur
Demokrasi, uyum ve birlik
Barış ve güvenlik
Değişim yöntemleri ve toplumumuz içinde daha şansız olanları desteklemektir.

Bugün bu sergi ile Nelson Mandela gibi iyi dünya vatandaşı olmak arzumuzu yeniden canlandıralım. Sonsuza kadar da bu dünyaya gelmiş olan en büyük devlet adamının mirası hatırlayalım.

Ayrıca bu serginin hepimizde, iki ülke arasında güçlü kültürel işbirliğini sürdürme arzusu uyandırmasını dilerim. Güney Afrika-Türkiye kültürel dostluk, küresel kültürel çeşitlilik ve değerini arttırmak için karşılıklı kültür alışverişini amaçlayan programlar geliştirip tasarlamalıyız.

İzin verin Nelson Mandela'nın sözleriyle konuşmamı bitireyim: "Yoksulluk, adaletsizlik ve büyük eşitsizlik dünyamızda devam ettiği sürece, hiçbirimiz gerçekten huzura kavuşamayız".
Teşekkürler

Contact Us


SOUTH AFRICAN EMBASSY

Filistin Sokak No: 27 GOP 06700 Ankara Turkey

Telephone: +90 (312)  405 68 61

Visa Section: + 90 ( 312) 405 68 71

Fax: +90 (312) 446 64 34

E-Mail: general.ankara@dirco.gov.za

Emergency Number Consular Services: +90 (537) 912 58 07

MAP